Vid smidesprocesser både varma och kalla hjälper smörjmedlet till att hindra att godset fastnar på verktyget. En tunn hinna hjälper till vid dragning, eller pressning och gör att gods och verktyg snabbt och effektivt separeras från varandra. Det gör att det inte bildas någon störandebeläggning på verktyget och att godset inte får defekter på av beläggningar från verktyget.
Smörjmedel för smidesverktyg
DIE-FORGENT
Vattenblandbara och oljebaserade smörjmedel för varm- och kallsmidesverktyg. Lämpade för cirkulationssystem på automatiska smidespressar. Minimerar verktygs-förslitningen.
Kolvsmörjmedel och släppningsmedel för pressgjuterier
PISTON-LUBRICANT
Grafiterade och grafitfria kolvsmörjmedel för pressgjutningsmaskiner. Används vid droppapplicering, spraying andra metoder.
DIE-LUBRIC
Vattenblandbara och lösningsmedelsbaserade släppningsmedel för aluminium och mässing med bra korrosionsskydd.
Specialiteter för pressgjutningsindustrin
TRANSTHERM
Syntetiska eller mineraloljebaserade värmeöverföringsoljor till pressgjutningsverktyg för metall eller plast. Utmärkt oxidationsstabilitet och åldringsbeständighet. Klarar upp NI 330°C,
ISOTECT
Rost- och korrosionsskyddsmedel för pressgjutna detaljer. Eliminerar vattenfläckar, ger blanka ytor. Smörjer vid skäggpressning.