G A Lindberg tar över PETROFER i Norden – stärker erbjudandet inom processkemikalier

Från och med 1 september 2025 ansvarar G A Lindberg för PETROFERs sortiment av industriella vätskor och processkemikalier på den Nordiska marknaden. Övertagandet sker från PetroSeal AB och innebär ökad tillgänglighet via e-handel, starkare lokal support och ett ännu mer fokuserat erbjudande inom processkemikalier.

G A Lindberg tar över PETROFER – processkemikalier för svensk industri

Vad innebär det för dig som kund?

Övertagandet innebär att du som arbetar med PETROFER i Sverige får en tydligare och mer integrerad leverans- och supportmodell via G A Lindberg. Det här är några konkreta effekter:

  • Starkare lokal närvaro och ett större tekniskt supportteam
  • E-handel med tillgång dygnet runt för enklare beställning och överblick
  • Ett mer fokuserat erbjudande inom processkemikalier som en del av G A Lindbergs sortiment

PETROFER – processkemikalier för krävande industri

PETROFER är en global leverantör av processkemikalier för bland annat:

  • Pressgjutning
  • Metallbearbetning & metallformning
  • Industriell rengöring
  • Hydraulik och värmeöverföring
  • Rostskydd och smörjfetter
  • Specialkemikalier för pappersindustrin

På vår PETROFER-sida hittar du även exempel på produktområden som Ultra Safe (brandresistent hydraulvätska), Isorapid/Aquatensid/Feroquench (härdningsmedier), Emulcut (metallbearbetning) och Feroclean (industriell rengöring).

Se pressmeddelande

Kontakta oss för råd och vägledning